Artykuły

Które suplementy? Czy są mi potrzebne?

Źródło: Biomol

Dodatki żywieniowe zawsze pełniły bardzo ważną rolę w medycynie, zarówno w leczeniu jak i w prewencji i
rehabilitacji. Na przełomie XIX i XX wieku rozwój nauk diagnostycznych pozwolił na wykrycie i klasyfikacje
związków biochemiczni czynnych, które są konieczne dla właściwego rozwoju i funkcjonowania ludzkiego
organizmu. Powszechne w wiekach minionych awitaminozy występowały bardzo często.

Awitaminozami nazwano choroby spowodowane brakiem poszczególnych witamin, np.: brak witaminy C
powodował szkorbut, witaminy B1- beri-beri, B 12 – niedokrwistość megaloblastyczną, witaminy D – krzywicę, witaminy PP – pelagrę, witaminy A – kurzą ślepotę, zespół suchego oka, witaminy K – brak krzepliwości krwi. Kilkadziesiąt lat rozwoju naszej cywilizacji zniwelował zjawisko niedoboru witamin.

Rozwój technologii żywieniowej przez wiele dziesiątków lat ukierunkowany był na zwiększenie ilości pożywienia, niestety kosztem jego jakości. Koniecznością stała się suplementacja dodatkami żywieniowymi. Powstała nowa, dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy na pograniczu medycyny i dietetyki. Do suplementów zalicza się cały czas nowe związki biochemicznie różnego pochodzenia. Dziś dysponujemy witaminami, minerałami, kwasami tłuszczowymi, aminokwasami, antyoksydantami, bakteriami acydofilnymi. Oprócz klasycznych suplementów budulcowych i substratowych pojawiły się różne wyciągi ziołowe o złożonych składach. Wkroczyliśmy na pole farmakognozji, nauki zajmującej się surowcami naturalnymi i ich składnikami chemicznymi, które wykazują właściwości biologiczne mające zastosowanie w lecznictwie. Z roślin uzyskujemy substancje aktywne biologicznie, które wspomagają klasyczne terapie lecznicze.

Mając tak wiele preparatów komplementacyjnych powstaje pytanie:
Jak właściwie wykorzystywać suplementy żywieniowe?
Pomimo prób wprowadzenia ogólnych przepisów regulujących obrót suplementami żywieniowymi w Unii
Europejskiej, dziś bazuje się na ustawodawstwie poszczególnych krajów, które daje dużą swobodę w działaniu. Rynek suplementów rozwija się bardzo dynamicznie i ma przed sobą świetne perspektywy. Poszczególne firmy farmaceutyczne poszukują najlepsze formy pozyskiwania klientów, natomiast najlepsze suplementy naturalne sprzedawane są jedynie w dystrybucji bezpośredniej wykorzystując Multi Level Marketing. Taki sposób ma swoje dobre i złe strony. Dobra jest bezpośrednia konsultacja Klienta z przygotowanym, wykształconym dystrybutorem, który właściwie przedstawi swój asortyment i w odpowiednim czasie zaopatrzy Klienta w konieczne suplementy. Z czasem zdobędzie autorytet u Klientów, którzy będą do Niego zawsze wracali, czyli zbuduje sobie rynek powtarzalny. Zła jest pogoń za sukcesem ekonomicznym za wszelką cenę. Niektórzy Dystrybutorzy „wciskają” Klientom konieczne rzekomo suplementy, wykorzystują aktualną niedyspozycje zdrowotną Klienta lub posiłkując się łatwymi i szumnymi hasłami na temat leczniczych skutków stosowania suplementów żywieniowych. Należy bezwzględnie unikać takich sytuacji.

Nadmiar spożywanych suplementów może mieć równie złe skutki jak ich niedobór w organizmie.
Hiperwitaminoza to zespół objawów chorobowych wywołany nadmiarem witamin w organizmie, dotyczy on
przede wszystkim witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, E, D, K. Oto niektóre przykłady: nadmiar witam-iny A powoduje odwapnienie kości i zaburzenia pracy nerek; nadmiar witaminy D może powodować nudności, wymioty, świąd skóry, ból oczu, biegunka, wzmożone oddawanie moczu, obfite pocenie się, wymioty jak również odkładanie się nadmiernych ilości wapnia w tkankach miękkich, w wątrobie, nerkach, płucach, sercu i naczyniach krwionośnych; nadmiar witaminy E może spowodować zaburzenia czynności przewodu pokarmo-wego, chroniczne zmęczenie; nadmiar witaminy B1 objawia się kołataniem serca i drżeniem mięśni; witaminy B2 – drętwieniem rąk i nóg, świądem, kolkami. Rzadko dochodzi do tak drastycznych sytuacji, ale bardzo często osoby spożywające preparaty wieloelementowe w długim okresie czasu odczuwają dyskomfort. Pomimo tego, iż preparat wieloelementowy jest najwyższej jakości nasze samopoczucie się pogarsza. To właśnie skutek przesycenia organizmu którymś z elementów odżywczych. Określenie jakiegokolwiek natura-lnego preparatu odżywczego jako najlepszy i przekonanie, iż zawsze będzie nam dobrze służył jest błędne.
W takiej sytuacji najlepiej przerwać suplementację na jakiś czas lub zażywać suplement co drugi dzień.
Suplementacja dziś jest konieczna ze względu na powstawanie w naszych organizmach zaburzeń metabo-licznych spowodowanych warunkami żywieniowymi i środowiskowymi. Zaburzenia takie jeszcze nie mogą być sklasyfikowane jako choroba, tylko jako tendencje chorobowe, które z czasem będą się pogłębiać prowadząc do choroby.

Jak takie tendencje rozpoznać?
Świadomość zdrowotna dziś jest na bardzo niskim poziomie. Szukamy prostych rozwiązań, które są nam narzucane przez środki masowego przekazu: jeżeli boli głowa, stawy, żołądek – jest proste rozwiązanie, czyli konkretny preparat przeciwbólowy lub suplement diety. W ten sposób niwelujemy skutki zaburzeń metaboli-cznych, przyczyny bólu pozostają. Ból jest manifestacją naszego organizmu powstałych problemów, których pochodzenie może być wielorakie. System dynamicznej homeostazy naszego organizmu jest bardzo sprawny, działa jak bufor i umożliwia dostosowanie się organizmu do zaistniałej sytuacji. Jednak jego zdolności regene-racyjne kiedyś się skończą i pojawiają się choroby, tzw. cywilizacyjne.

Jak się ustrzec przed chorobami cywilizacyjnymi?
Najpierw należy poznać swój organizm. Jest wiele sposobów, ale zawsze należy pytać o radę specjalistów:
lekarzy, pielęgniarki, analityków, dietetyków, rehabilitantów, profilaktyków zdrowia, medyków naturalnych,
dystrybutorów preparatów suplementacyjnych. Biomol-Med proponuje analizę pierwiastkową włosów, jako diagnostykę oceny stanu odżywienia organizmu. W wyniku wskazujemy kierunek żywieniowy i program chrono-selektywnej suplementacji. Celem takiego programu jest po pierwsze zniwelowanie ewentualnych niedoborów i nadmiarów mikro i makropierwiastków, po drugie komplementarne odżywienie organizmu. Dążymy do sytuacji, w której dany Pacjent będzie w najlepszej kondycji zdrowotnej, aby wówczas właściwie rozpoznawał potrzeby swojego organizmu i umiał odpowiednio reagować.

Co dalej…? Jaka decyzja?

Źródło: ConsumerLab, Biomol, Nutrilite.

Wiele instytucji naukowych, lekarzy i dietetyków podpisuje się pod wspólnym wynikiem wieloletnich badań
naukowych: dieta przeciętnego człowieka nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych
witamin i mikroelementów potrzebnych do prawidłowego rozwoju oraz jego stabilnego utrzymania. Musimy uzupełniać je stosując ODPOWIEDNIĄ suplementację – dodatek do codziennego menu.

Zatem, skąd mamy wiedzieć jakie suplementy stosować?
To bardzo ważne pytanie. Nie wszystkie suplementy są nam potrzebne. Nie wszystkie są dla nas odpowie-dnie. Nie wszystkie są bezpieczne! Nasze organizmy i ich potrzeby są różne. Wpływ na to ma środowisko w jakim żyjemy i jego czynniki, które na nas nieustannie oddziaływają. Różna dieta, która towarzyszy nam każdego dnia, różny metabolizm naszych organizmów, uwarunkowania genetyczne czy nawet styl życia.
Na co dzień często kupujemy reklamowane powszechnie w środkach masowego przekazu różne preparaty odżywcze, czyli suplementy, tj. witaminy, minerały, antyoksydanty, kwasy tłuszczowe, aminokwasy itd. Powinniśmy wiedzieć, jaki suplement wybrać i jakie to ma znaczenie dla naszego organizmu. Na rynku jest duży wybór preparatów odżywczych. Czym kierować się przy wyborze? Wiele osób przy zakupie kieruje się ceną. Niektórzy wybierają najtańsze, sądząc, iż forma suplementu nie ma znaczenia, inni wybierają najdro-ższe, uważając je za najlepsze. Nie jest to dobre kryterium wyboru. Zanim zdecydujemy, czym kierować się przy wyborze najlepszych preparatów odżywczych, musimy określić następujące uwarunkowania:

– w jakim celu sięgamy po suplementy;
– w jakiej dawce i formie je kupić;
– jak długo będziemy je zażywać.

Zarówno ConsumerLab jak i Biomol-Med zalecają PREPARATY NATURALNE. O ich przewadze nad syntety-cznymi napisano wiele publikacji, które ukazują najważniejsze fakty, świadczące o zaletach naturalnych preparatów odżywczych. Główne różnice przedstawia poniższe zestawienie:

NATURALNE SUPLEMENTY                                                           SYNTETYCZNE SUPLEMENTY
1. Trudna i czasochłonna produkcja–koncentrat,                1. Łatwa i szybka produkcja–niższa cena,
ekstrakt z produktów spożywczych–często wyższa
cena;
2. Łatwa przyswajalność–dobrze rozpoznawane                 2. Gorsze przyswajanie,
i wchłaniane przez organizm;
3. Brak skutków ubocznych zażywania zaleconych          3. Często objawy nietolerancji i liczne
dawek;                                                                                                       skutki uboczne,
4. Z uwagi na lepszą przyswajalność stosowane            4. Stosowanie dużych dawek z uwagi na
mniejsze dawki.                                                                                   niską przyswajalność

Badania ConsumerLab dowodzą, że wśród preparatów naturalnych prym wiodą produkty firmy NUTRILITE.
Wysiłki naukowców i lekarzy Biomol-Med również to potwierdzają i polecają je swoim pacjentom.
NUTRILITE to jedyna na świecie marka preparatów witaminowych i mineralnych, która uprawia,
zbiera i przetwarza rośliny na własnych certyfikowanych farmach organicznych.
Postulat „od ziarna do gotowego produktu” razem ze stwierdzeniem, że NUTRILITE jest „czołową marką na
świecie” są dwoma z powodów, dla których produkty NUTRILITE pozostają bezkonkurencyjne. Firma ta
świętuje 75 lat istnienia a jej założyciel, Carl Rehnborg, już w latach 20. poprzedniego stulecia stworzył ideę suplementów diety opartych na składnikach roślinnych, których głównym zadaniem stało się bilansowanie odżywcze diety.

O NUTRILITE w sieci:

-o błonniku: http://polki.pl/zdrowie_i_psychologia_z_apteki

Maksimum informacji i sklep:

Jedynym dystrybutorem suplementów Nutrilite jest Quixtar (USA) i Amway (Europa).

Wiele osób na aukcjach internetowych oferuje podróbki tych suplementów. Ostrzegamy przed nimi!!!!!!!!!
Nutrilite nie bierze odpowiedzialności za stosowanie tych podróbek. Autentyczne Produkty Nutrilite,
zakupisz ze sprawdzonego żródła na stronie internetowej producenta

KUPUJĄC Z TEGO LINKU MASZ -12%UPUST!!!!!!!!!!! Tutaj

Zaloguj się jako klient zarejestrowany
i CIESZ SIĘ sprawdzonymi produktami, kupując taniej na stronie producenta!
Od tej chwili możesz swobodnie poruszać się po całej witrynie.
Możesz korzystać z e-sklepu 24h/dobę.
Możesz konsultować się z właścicielem witryny, a KONSULTACJE BEZPŁATNE :

Anna +48 601995839