13 sierpień 2017

Ból pleców a odpowiednie odżywianie?

Autor: Anna Pilsniak. Kategorie: Artykuły .

 Ostatnio sporo mówiłam o aktywności ruchowej. Do tego można dołączyć zabiegi manualne u specjalistów, od  masażysty, osteopaty, ćwiczeń, etc. Dziś już wiadomo, że odpowiedni dobór pokarmów , może wspomóc w walce z bólem kręgosłupa.. owiedz się jak od środka odżywić organizm,aby uniknąć bóli kręgosłupa. I czy to jest możliwe?

Ból Pleców, Z Powrotem, Ból, Bóle PlecówBól pleców a żywienie

Dolegliwości kręgosłupa  można zniwelować lub zapobiec ubogacając posiłki produktami  roślinnymi i składników odżywczych mających działanie przeciwzapalne. Niektóre z nich (przyprawy, produkty żywnościowe, dodatki do żywienia-popularnie zwane suplementami diety) można spożywać bezpośrednio. Inne można przyjmować w formie maści.

Kolorowe owoce i warzywa, jako bogactwo antyoksydantów

Bardzo ważny element diety, gdyż działają przeciwzapalnie. Zwróć uwagę szczególnie na: buraki, marchewkę, ogórki, kapustę, pietruszkę, brokuły.

 

Zioła i przyprawy, dostępne w naszej polskiej kuchni

  • Dziurawiecma dobroczynne działanie na włókna nerwowe, łagodzi nerwobóle różnego pochodzenia.
  • Lawendadziała przeciwbólowo w chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych i pourazowych kręgosłupa, stawów i mięśni.
  • Goździkidziałają przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  • Mięta ma działanie przeciwbólowe, dlatego stosowana jest w wielu maściach przeciwbólowych podobnie jak olejek kamforowy, który ma dodatkowo działanie rozgrzewające.
  • Rozmarynjest pomocny zwłaszcza w bólach mięśniowych.
  • Imbirdziałają przeciwzapalnie, zmniejszają ból, sztywność stawów i obrzęki. Świeży imbir jest najskuteczniejszy, jeśli doda się go do soku warzywnego lub owocowego podczas jego wyciskania. Można go również pić w postaci herbatki ziołowej.
  • Korzeń żywokostujest tradycyjnie stosowany na bóle mięśni i ścięgien.A maść z żywokostem jest skuteczna w leczeniu bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa (dolnej części pleców), ale ostrożnie -nie należy jej stosować dłużej niż przez dziesięć dni z rzędu. Przy długim stosowaniu może okazać się niebezpieczna dla wątroby.
  • Kurkumina: działa poprzez blokowanie powstawania stanu zapalnego i zapobiega opuchliznom. Przyjmowanie 200 mg kurkuminy dziennie zmniejsza ból i zwiększa ruchomość przy artrozie.

Ryby, czyli kwasy tłuszczowe omega-3

Dodaj o jadłospisu szczególnie małe tłuste rybki morskie zawierające dużo dobroczynnych  kwasów tłuszczowych omega-3. Warto spożywać je minimum dwa razy w tygodniu. Najpopularniejsze ryby morskie to między innymi tuńczyk, makrela, śledzie, flądry i sardynki. Kwasy tłuszczowe omega-3,  wpływają między innymi na dobre funkcjonowanie stawów oraz ich lepszą sprawność, ruchomość i elastyczność. Kwasy omega-3 można tez znaleźć w owocach morza oraz oliwie z oliwek, oleju lnianym i rzepakowym.

Dodatki do żywienia, czyli suplementy diety

Masz świadomość, że trudno ci zaspokoić odpowiednum pożywieniem określone minerały, witaminy , z owoców i warzyw?

Zastosuj sprawdzone suplementy diety. Polecam , te, które sprawdziłam i sama stosuję z dobrym efektem.

Ból kręgosłupa najczęściej jest  wynikiem długotrwałego niedoboru wapnia ,odpowiada  za  prawidłowe działanie mięśni i odpowiednią strukturę kości, zapobiegając np. osteoporozie. Gdy jest brak pierwiastka w organizmie szczególnie narażone na zmiany są dyski międzykręgowe. Nutrilite Cal mag D

Kolejny element, witamina z grupy B (regeneruje komórki nerwowe w układzie nerwowym) oraz witaminy D (odpowiedzialna za odpowiednią strukturę kości, aby uniknąć np. krzywicy). Nutrilite B complex

Do zmian chorobowych zwłaszcza  dysków międzykręgowych ma także wpływ niewystarczająca  ilość spożywanej… wody! Warto pić szklankę przy siedzeniu około 1 godziny np. przy komputerze.

Zostaw komentarz