6 maj 2020

Ból pleców- czy musisz niepotrzebnie cierpieć?

Autor: Anna Pilsniak. Kategorie: Nowości i komunikaty .

Ból pleców jest dziś  jednym z najbardziej odczuwanych bóli wśród osób aktywnych.

Niestety nie z powodu aktywności fizycznej a paradoksalnie  nieodpowiednich ruchów i nieprawidłowej postawy ciała. Ma na to wpływ nasza praca, czyli siedzenie za biurkiem , za kierownicą auta czy siedzenie w fotelu,…

Już kiedyś  pisałam, że SIEDZENIE ZABIJA!

Dosłownie, ponieważ nasze ciało stworzone jest do ruchu. Kręgosłup potrzebuje ruchu!

Chodzenie, bieganie, skakanie, rozciąganie, pływanie, czołganie, wspinanie, etc.Wszelki ruch , w różnych pozycjach to naturalny sposób funkcjonowania naszego kręgosłupa.

Kiedy przestajemy dostarczać właśnie tej aktywności naszemu ciału, zaczyna sztywnieć. Odmawia posłuszeństwa, pojawiają się bóle, A wszystko to wynika z niedostatecznej ilości ruchu

Takie proste ,a zarazem bardzo trudne, prawda?

Fantastycznym rozwiązaniem są ćwiczenia. Ta podstawowa forma  ruchu da możliwość utrzymania mięśni, stawów, kości w dobrej kondycji.

Oto kilka dla osób siedzących za biurkiem i nie tylko:

Ćwiczenie nr 1: Stojąc, delikatnie przechyl głowę w stronę ramienia prawego, a następnie lewego. Po wykonaniu trzech ruchów w każdą stronę, utrzymaj głowę w pozycji przechylonej przez 20 sekund po każdej ze stron.

Ćwiczenie nr 2: W pozycji stojącej oprzyj ręce na biurku i skrzyżuj prawą nogę z lewą, opierając ją na udzie, następnie lekko przykucnij na lewej nodze, nie zniżając się całkiem w dół. Powtórz ćwiczenie, zamieniając nogi.

Ćwiczenie nr 3: Stań w rozkroku tak, aby stopy znajdowały się w linii ramion. Obróć obie stopy w prawo, a biodra w lewo. Lewą rękę podnieś w kierunku sufitu, a prawą wyciągnij w stronę podłogi. Patrząc w górę, pochyl się, a następnie wyprostuj. Powtórz ćwiczenie w odwrotnym kierunku.

Ćwiczenie nr 4: Wysuń barki maksymalnie do przodu, potem do tyłu, a następnie maksymalnie je obniż. Wykonuj ćwiczenie przez 20–30 sekund.

Ćwiczenie nr 5: Stań tak, aby stopy były razem, następnie wykonaj jeden krok w prawo po skosie i obniż się tak, jakbyś chciałeś usiąść. Powtórz ruch 10–20 razy, a następnie wykonaj ćwiczenie ponownie w przeciwnym kierunku.

Ćwiczenie nr 6: Stojąc, oprzyj ręce na biurku w odległości nieco większej niż szerokość ramion, a następnie dziesięć razy z rzędu wespnij się na palce stóp.

Ćwiczenie nr 7: Stojąc w szerokim rozkroku tak, aby odległość pomiędzy stopami była o wiele większa niż szerokość ramion, usiądź na krześle i wstań 15–20 razy z rzędu.

Ćwiczenie nr 8: Stojąc, oprzyj prawą rękę na biurku i cały ciężar ciała przenieś na prawą nogę. Pochyl się do przodu i unieś do tyłu wyprostowaną lewą nogę, aż znajdzie się równolegle do podłogi, o ile to możliwe. Powtórz ćwiczenie 10 razy, opierając ciężar ciała naprzemiennie na prawej i na lewej ręce i nodze.

Ćwiczenie nr 9: Przyjmij pozycję jak do robienia pompek. Podciągnij prawe kolano w kierunku prawej ręki tak, aby dotknąć nim łokcia lub ramienia, a następnie wykonaj ten sam ruch lewą nogą w kierunku lewej ręki. Wykonaj 20 szybkich powtórzeń.

 

Ćwiczenie nr 10: Stojąc, delikatnie kołysz tułowiem w przód i w tył, aż do odnalezienia najbardziej relaksującej pozycji. Kręgosłup powinien być prosty, a uszy, ramiona, biodra i kostki powinny znaleźć się w jednej linii przechodzącej przez Twój profil. Popatrz w górę, jak mistycy, którzy próbują nawiązać kontakt z ukrytą rzeczywistością. Oddychaj spokojnie i głęboko. Wypychaj brzuch do przodu przy każdym napełnieniu płuc.

Daj znać czy wykorzystałeś ćwiczenia i pomogły ci ?

 

Zostaw komentarz