3 październik 2019

Siedzący tryb życia i ból pleców często nas dopada…

Autor: Anna Pilsniak. Kategorie: Artykuły .

Praca siedząca a twój stan kręgosłupa,…

Długie godziny spędzasz w pracy związanej z siedzącym trybem życia? Praca za biurkiem,…jazda autem, często miękkie siedziska i  brak aktywności fizycznej to poważni wrogowie kręgosłupa. Postawa siedząca osłabia mięśnie i więzadła utrzymujące kręgosłup w prawidłowej pozycji. Odczuwasz uciążliwy ból kręgosłupa?

Statystyki podają, że spośród zatrudnionych aż 70% osób wykonuje swoją pracę siedząc za biurkiem. A w pozycji siedzącej spędzamy 10 lat życia!

Siedzący tryb życia i  jak nie dopuścić do bólu kręgosłupa?

Tego typu dolegliwości stanowią ważny problem społeczny. Dotykają one coraz częściej ludzi młodych i aktywnych zawodowo. Siedzący tryb życia przyczynia się do wielu schorzeń. Objawem takich przypadłości jak dyskopatia, lumbago, rwa kulszowa czy uciskanie korzeni nerwowych. Odczuwasz uporczywy ból, który przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu?

 

Zadbaj o swój kręgosłup

Podstawą jest dobra postawa. Dobrze, jeśli wyrobimy w sobie nawyk prawidłowej postawy podczas wykonywania rutynowych zajęć.

Poduszka korekcyjna Praca siedząca  zacznij od postawy prawidłowego siedzenia kładąc na fotel poduszce korekcyjnej. W ten sposób odciąży ona odcinek lędźwiowy.

Przerwy kilkuminutowe Wprowadź przerwy w czasie pracy i wykonaj kilka prostych ćwiczeń rozluźniających i rozciągających.

Ruch i aktywność  Pamietaj, że wykonywanie gimnastyki, aktywności fizycznej, spacerów, jeździe na rowerze czy zajęciach na basenie to idealne rozwiązanie dla spiętych mięśni.

Ból kręgosłupa i  co dalej?

Gdy masz ból , staraj się znaleźć przyczynę. Ważne jest to, aby nie robić nic  na siłę i  próbować rozruszać obolałych mięśni. Na pewno w sytuacji wystąpienia ataku bólu należy ułożyć się w wygodnej pozycji, która odciąża bolące miejsce. Pomogą też leki przeciwbólowe lub miejscowe okłady aplikowane na plecach.

Takiego bólu nie należy jednak lekceważyć i nawet jeśli ustąpi samoistnie, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Ulgę w dolegliwościach może przynieść leczniczy masaż, a w przypadku poważniejszych zwyrodnień rehabilitacja.

Domowe sposoby leczeniu bólów pleców obejmują:

  • Masaż, rozcieranie spiętych mięśni poprzez uderzanie piąstkami w mięśnie spięte
  • Odpowiednie dostosowanie aktywności fizycznej do właściwego dla pacjenta poziomu, zależnego od jego kondycji zdrowotnej i fizycznej;
  • Odpoczynek w łóżku, ale ograniczony do maksymalnie kilku dni. Dłuższy odpoczynek może bardziej zaszkodzić niż pomóc;
  • Okłady zimne/ciepłe (np. kostki lodu zawinięte w ręcznik, plastry rozgrzewające) przykładane w bolące miejsce na 15-20 minut kilka razy dziennie. Zimne okłady można zamienić na ciepłe – wszystko zależy od preferencji pacjenta i tego po zastosowaniu jakich temperatur mija u niego ból;
  • Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych by zmniejszyć ból i ewentualne zapalnie. Preferuje się maści (zawierające np. diklofenak) gdyż w porównaniu do tabletek dają mniej efektów ubocznych;
  • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Zestaw ćwiczeń powinien zostać dobrany przez fizjoterapeutę.
  • Spacery, działają relaksująca i dotleniają.Miej wygodne buty
  • Prawidłowa postawa,nie dźwigaj, gdy cos niesiesz to w obu rękach, równomiernie rozkładając ciężar, unikaj noszenia torebki na jednym ramieniu.
  • Wykonuj przerwy
  • Pozycja siedząca,postaw nogi wyżej, lub ugnij jedną z nch stać, nie zakładaj nogi na nogę.

U 50% pacjentów ból pleców ustępuje do tygodnia czasu, a u 90% poprawa następuje po 8 tygodniach.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Komentowanie zabronione.