12 maj 2018
Skurcze łydek i nóg oraz sprawdzone sposoby
Autor: Anna Pilsniak. Kategorie: Nowości i komunikaty .
Czym jest i skąd bierze się skurcz?
Masz nie przespaną noc, bo ze snu wyrywa cię nagły ból? Pojawia się silny ból w łydce, a mięśnie w czasie skurczu są bardzo twarde? Uciążliwe skurcze pojawiają się nad ranem?
To skurcze mięśni, które potrafią być dokuczliwe…Trwają od kilku sekund do kilku minut lub dłużej. Często skurcze powtarzają się zanim ustąpią całkowicie. Choć mogą wystąpić w każdym mięśniu szkieletowym, w praktyce najczęściej występują w łydkach i stopach. Skurcz może obejmować część mięśnia lub wszystkie mięśnie danej grupy mięśniowej. Najczęściej są nagłe i silne oraz bolesne.
Czy wiesz, że skurcze łydek to nic innego jak skurcze mięśni. Skurcz mięśnia oznacza, że zmienia się długość i napięcie włókien. W efekcie skurczu łydek często można zauważyć napięcie i automatyczną reakcję, palców stóp, jak i całej stopy. Pojawiają się zazwyczaj w tylnej części podudzia i jednocześnie dochodzi do rozciągnięcia przedniej strony piszczeli.
Przyczyny powstania skurczów i jak sobie z tym radzić?
Dokładna przyczyna skurczów mięśni nie została jeszcze znana, ale najważniejsze teorie wskazują na niedokrwienie, zaburzenia kontroli nerwowo-mięśniowej, niedobór elektrolitów, niedostateczne rozgrzanie i przetrenowanie mięśni, oraz intensywną aktywność ruchową.
- Niedokrwienie
Siedzący tryb życia sprzyja pojawianiu się skurczom. Kiedy dłuższy czas siedzisz, bez zmiany pozycji następuje ucisk mbnaczyń krwionośnych w nogach. Skutkuje to zaburzeniami ukrwienia kończyn dolnych i niedotlenieniem mięśni.
- Zmęczenie nóg
Nadmierny wysiłek nóg, i przeforsowywanie mięśni powoduje wzmożona ich pracę i przeciążenie.
- Odwodnienie
Zbyt rzadkie i małe ilości dostarczanych płynów, a także problemy żołądkowe przyczyniają się do występowania skurczów. Również gorączka i zażywanie leków o działaniu moczopędnym np. przy nadciśnieniu tętniczym lub przeczyszczających przy zaparciach niekorzystnie wpływa na zawartość wody w organizmie.
- Niedobór elektrolitów (magnez, żelazo,potas, wapń)
Elektrolity to minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych mięśni. Ich niedobory zazwyczaj spowodowane są niezbilansowaną i mało różnorodną dietą. Utratę elektrolitów przyspiesza też wzmożony wysiłek fizyczny, dlatego po treningu często zaleca się sięganie po napoje izotoniczne. Za utratę cennych pierwiastków odpowiedzialne mogą być też niektóre leki – przeczyszczające czy moczopędne.
- Alkohol i kofeina, nie tylko sprzyjają wypłukiwaniu elektrolitów, ale również zmniejszają przyswajalność cennych pierwiastków przy suplementacji i wzbogaceniu o nie diety.
Wiesz, że kawa wpływa szczególnie na wypłukiwanie magnezu z organizmu (działa moczopędnie a z moczem wydalany jest magnez). Częste objawy to też drganie powieki, drżenie dłoni i skurcze w ciągu dnia oraz w nocy.
Skurcze maja wpływ na nasz komfort życia. Silny ból budzi w nocy, co często utrudnia późniejsze zaśnięcie, a poranek nie należy do łatwych….Co więc zrobić?
Jak zaradzić skurczom?
Pamiętaj, że skurcze mięśniowe nie ustępują samoistnie i wymagają działania. Idealne rozwiązanie to masaż ręcznego rozciągania skurczonego mięśnia, aby rozgrzać mięśień i przerwać skurcz.
- Delikatnie masuj i rozciągnij mięśnie.
- Podczas ćwiczeń, unikaj intensywnych ruchów, które wyzwalają skurcze. A ćwiczenia zaczynaj rozgrzewką i dobieraj odpowiednie ćwiczenia dla siebie
- Unikaj przeciążenia (przemęczenia) mięśni np ogranicz chodzenie na obcasach
- Siedzący tryb życia, staraj się wstawać co kilka godzin i „rozprostować „nogi..Omijaj też trzymania nogi na nogę.
- Dbaj o regularną aktywność fizyczną – mięśnie osób uprawiających sport są lepiej ukrwione i bardziej odporne na wysiłek fizyczny;
- Często odpoczywaj z nogami w górze – leżenie i siedzenie z nogami opartymi na podwyższeniu pomaga zlikwidować opuchliznę i obrzęki, rozluźnia też mięśnie i poprawia krążenie. Wystarczy 15-20 minut dziennie w takiej pozycji.
- Bierz gorące kąpiele i rób ciepłe okłady – to także rozluźnia mięśnie i poprawia ukrwienie w nogach. Pomaga też zredukować ból przeciążonych nóg.
- Pij odpowiednie płyny, najlepiej dobrej jakości wodę, w ciągu dnia.(znam źródło dobrej wody,..)
- Stosuj codzienną suplementacje ciała (Wapń, magnez , zestaw witamin)
- Stosuj zbilansowaną dietę – jedz warzywa i owoce zawierające potas (np. banany, pomidory, ziemniaki), wprowadź więcej produktów z magnezem (gorzkiej czekolady, orzechów, otrębów, ciemnego pieczywa), wapniem (nabiał, mleko) i żelazem (kasza gryczana i jaglana, buraki, pestki dyni, brokuły).
Zmniejsz ilość wypijanej kawy, a ogranicz alkohol
- Weź gorącą kąpiel
Większość skurczów mięśniowych nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego. Jeśli skurcze mięśni są nasilone, częste, stałe lub prowadzą do niepokoju, należy skonsultować się z lekarzem.
Komentowanie zabronione.